.

تصویر واقعی چهره فرعون !

 

 

در تصویر زیر نمایی دیگر از این مقبره را مشاهده میکنید :

 

 

کتاب سیگارهای فرعون در سال ۱۹۳۲ نوشته شد که ده سال قبل از آن در ۱۹۲۲ بزرگترین کشف تاریخ معبد شناسی در مصر صورت گرفته بود و آن کشف معبد و مقبره مشهور توت عنخ آمن بود.

این مقبره شهرت بسیار زیادی دارد و یکی از علل این شهرت نقابی از طلای ناب است که بروی تابوت او قرار دارد و امروزه به سمبل فرعون ها در مصر تبدیل شده است در حالیکه سایر فرعونهای مصر چنین نقاب طلایی بروی تابوتشان نبوده است ( از طلا )  اما عمده علت شهرتش در این است که زمانی که کاشف این مقبره هاوارد کارتر و تیم تحقیقاتیش  که گروهی ۲۷ نفر (گروه تجسسی) را تشکیل میدادند تصمیم به باز کردن مقبره این فرعون کردند مردم عادی گفتند اینکار را نکنید که این مقبره نفرین شده است !

 

حرفی که در ظاهر امر خرافی به نظر میرسید و کارتر هم گفت که به نفرین اعتقادی ندارد.

 

اما کتیبه ای در مقبره توت عنخ آمن وجود داشت که وقتی به زحمت تونستند اون رو بخونند دیدند نوشته :

"هر کسی آرامش فرعون را برهم زند عفریت مرگ بر او بالهای خود را خواهد کوفت."

 

گروه اکتشافی با اینکه هاوارد کارتر گفته بود اعتقادی به این صحبتها ندارد کار بررسی این مومیای مشهور را در نهایت احترام انجام دادند ( در نوشته های صورتجلسه که در سال ۱۹۲۵ و در زمانی که داشتند پارچه های روی مومیایی را برمیداشتند صراحتا گفته شده است که قصد اهانت ندارند و برای بررسی علمی است ! )

به گوشه ای از گفته های هاوارد کارتر پیش از باز کردن لفافه های اطراف بدن این فرعون که به Boy King ( چون از ۹ سالگی فرعون گشت ) هم مشهور است توجه کنید :

"شايد اين عمل ما كه در اين مكان مرتكب شديم و به باز كردن لفاف جسد "توت – انخ – آمون" و معاينه اين جسد پرداختيم، اقدام نكوهيده‌اي باشد.بسياري عمل ما را يك نوع بي حرمتي به مقدساتشان تلقي خواهند كرد و خواهند گفت كه ما نبايد آرامش سلطان را بر هم ميزديم.

بنابراين از آنجايي كه يكبار محل قبر را پيدا كرده بودند و سرقت قبرها همان رواج سابق خود را حفظ كرده بود، لذا به نظر نميامد وسوسه گنجينه مدفون در قبر سلطان،‌ سازقين را از بر هم زدن آرامش او باز داشته باشد.حتي يك گروه بزرگ نگهبان، تنها براي چند صباحي قادر بودند جلو سرقتها را سد كنند".

 

در لینک زیر علاقمندان میتونند توضیحات بیشتری از این صورتجلسه معروف را مطالعه کنند :

http://deltazone.mihanblog.com

 

با اینحال یک سال بعد این مصرشناس بزرگ مرد و تمامی گروه ۲۷ نفره عمر کوتاهی داشتند و باور عمومی طوری به نفرین این مقبره قدرت گرفت که دولت مصر هرگز این مومیایی را مانند مومیایی های دیگر در معرض دید همگان ( در موزه ملی مصر در قاهره ) قرار نداد و آنرا به مقبره اش برگرداند و تا سال گذشته این مومیایی را هیچ کسی از نزدیک ندیده بود ! ( از سال گذشته هم این مومیایی در محفظه ای خاص و در مقبره خودش و نه موزه قاهره در معرض نمایش عموم قرار گرفته است )

 

در لینک زیر مطالب ارزنده ای در مورد جزییات مرگ گروه اکتشاف مقبره توت عنخ امن نوشته شده است ( در اواخر صفحه و در کامنتی با عنوان : "هجوم به مقبره مرگ"  که توصیه میکنم حتما اون رو مطالعه کنید )

 

http://yahoo2.blogfa.com/8502.aspx

 

تصوير زير اولين عكسي است كه كارتر بعد از گشودن دريچه اي بروي درب ورودي مقبره توت عنخ امن از محيط داخلي مقبره گرفته است.

پيش از اين عكس به مدت بيش از ۳۳۰۰ سال چشم احدي  به اشيا داخل اين اتاق نيوفتاده بود ...

 

 

 

 

در سالهای اخیر فرضیات زیادی در مورد اینکه علت مرگ گروه اکتشافی چه بوده است مطرح شده از قبیل اینکه هوای محیط داخلی مقبره به جهت اینکه بیش از ۳۰۰۰ سال مسدود بوده است باعث مرگ باستانشناسانی میشده که آنرا استنشاق میکردند ! 

اما معروفترین نظریه وجود رادیو اکتیو در محیط تابوت بوده است که منجر به مرگ کاشفان میشده که البته اینکه چطور مصریان در بیش از ۳۰۰۰ سال قبل عنصر رادیوم را قبل از مادام کوری و همسرش کشف کرده بودند خود معمای بزرگیست !!

 

فرضیات دیگری هم مطرح شده است در هر حال این مسله چه ریشه علمی داشته باشد و چه ریشه نفرینی (!) موارد دیگری هم در مورد این فرعون مصر مشاهده شده است که نفرین در مورد افراد عمل کرده است !

 

در لینکهای زیر موارد دیگری از نفرین این مومیایی مشهور را میتوانید ببینید ! 

 

http://www.aftab.ir/news/2005/mar/13/c12c1110716799.php

http://www.aftab.ir/news/2005/feb/26/c12c1109435143.php

 

توت عنخ امن فرعون مشهور مصری در بین ۱۳۲۱ تا ۱۳۴۵ سال قبل از میلاد حضرت مسیح (ع) میزیسته است ( بیش از ۳۳۰۰ سال قبل ) که در سن ۱۹ سالگی از دنیا میرود او از سن ۹ سالگی فرعون مصر بود و از سال ۱۹۲۵ تاکنون فرضیات زیادی در مورد علت مرگش مطرح شده است اما آخرین و دقیقترین آن که بر اساس بررسی های علمی صورت گرفته است این است که اون در ۱۹ سالگی و در روزی که برای شکار بیرون رفته بوده است به هر دلیلی از ارابه شکار سلطنتی به زمین سقوط میکند و این امر منجر به شکسته شدن پای چپش میشود و این شکستگی کم کم منجر به عفونت خون و توسعه این عفونت شدید خونی منجر به مرگش میشود.

 

برای مشاهده ارابه ای که سقوط از آن منجر به مرگ توت عنخ آمن شد ( و در درون مقبره قرار داشت) و همینطور عکسهای بینظیر دیگری در مورد این فرعون مشهور مصر به لینک زیر مراجعه بفرمایید:

 

http://pishgooyan.bizhat.com/totenhamon.htm

 

برای کسانی که علاقمند به دونستن جزییات کامل نحوه  اکتشاف مقبره این فرعون مشهور هستند لینک زیر بسیار دقیق و کامل است :

http://www.egyptvoyager.com/features_tutankhamun_pg1.htm

لینک زیر هم اطلاعات و تصاویر بی نظیری از واقعه کشف این مقبره مشهور را در اختیار شما قرار میدهد :

 

http://pishgooyan.bizhat.com/Carter.toten.htm

 

در زیر تصویر پوشش رويين مقبره را میبینید که به رسم مصریان باستان بر اساس صورت Tutankhamun طراحی شده بود ( البته از طلا ! ) :

 

 

در سال ۲۰۰۵ و به روش اسکن بسیار پیشرفته ای صورت این مومیایی مشهور  بازسازی شد !

در واقع یک گروه متخصص فرانسوی این صورت را با تکنیک پیشرفته ای بازسازی کردند و سپس مشخصات صورت مومیایی شده را به امریکا فرستادند و از گروه امریکایی هم خواستند که این صورت را شناسایی کنند با این تفاوت که گروه فرانسوی میدانستند این صورت متعلق به چه کسی است اما به گروه امریکایی نگفته بودند و تنها گفته بودند این صورت شناسایی شود !

جالب اینجاست که صورتی که هر دو گروه بطور مستقل ارایه کردند بسیار شبیه هم است ( در واقع گروه امریکایی هم چهره ظاهري موميايي را بدست آوردند و تنها بیني بازسازي شده این فرعون با تكنيك آنها کمی بزرگتر به نظر مياید! )

 

در زیر به چند تصویر از نماهای مختلف از صورت باز سازی شده این فرعون که به King Tut هم مشهور است توجه کنید :

 

 

 

 

 در پایان به تصویر این فرعون مشهور که بیش از ۳۳۰۰ سال پیش میزیسته بروی مجله نشنال گئوگرافیک در شماره ماه ژوئن سال ۲۰۰۵ توجه بفرمایید( عجب چهره مردونه و نگاه نافذی داشته ! )

 

 

در لینک زیر میتوانید پی دی اف بسیار جامع و کاملی در تمامی مباحث مرتبط به توت عنخ آمن را داون لود کنید ( با تشکر از آقای جلال صیاد میری جهت تهیه چنین پی دی اف ارزشمندی)

 

http://www.4shared.com/file/27599673/2468bc01/Tutankhamun.html?dirPwdVerified=3e4c71c9

 

این چهره مردانه و جذاب شاید به این جهت باشد که توت عنخ امن فرزند Nefertiti ملكه مشهور مصري بود.

نفرتيتي بعد از كلئوپاترا شناخته شده ترين ملكه مصر باستان است كه شهرت اون به زيباييش بوده ( نفرتیتی در زبان مصری باستان به معنای زیباست)

 

در سالهای اخیر با پیشرفت تکنولوژی بازسازی چهره واقعی فراعین مصری آغاز شده است این ملکه هم از این قاعده مستثنی نبوده و به روشهای مدرن تلاش کرده اند صورت این ملکه باستانی را بازسازی کنند که تصویر زیر تلاشی در این جهت بوده است ( در چندین سایت خونده ام که ایشون زیباترین زن زمان خودش بوده تا نظر شما چی باشه ! )


 

 


در کتاب سیگارهای فرعون اشتباهاتی دیده میشه برای مثال در قسمتی از کتاب یکی از شیوخ عرب کتابی را به تن تن نشان میدهد و میگوید سالهاست که در حال مطالعه ماجراهای اوست و از طرفداران او بحساب ميايد ! در حالیکه جلد كتاب نشان داده شده کتاب هدف کره ماه است که حدود ۳۰ سال  بعد از کتاب سیگارهای فرعون نوشته شده است !!

و یا مورد دیگر جمله میلو در صفحه اول کتاب سیگارهای فرعون است که میگوید : ولی من مارلین اسپایک رو ترجیح میدم ! در حالیکه حدود ۱۱ سال بعد از نگارش كتاب سیگارهای فرعون بود که کاپیتان هادوک قصر مولینسار ( مارلین اسپایک ) رو بدست آورد ! ( در واقع اساسا در زمان انتشار كتاب سيگارهاي فرعون كاپيتان هادوكي در كار نبود !! و شخصيت هادوك از كتاب تن تن در سرزمين طلاي سياه و در دهه پنجاه وارد داستانهاي تن تن شد !!!)

این نوع اشتباهات واضحی که در کتب تن تن دیده میشود دلیل خاصی دارند که در آینده و بصورت یک کامنت مستقل به اونها خواهیم پرداخت.

 

هرژه نام تخیلی Kih-Oskh را از کلمه Kiosk گرفته بود كه در جايي ميخوندم اين كلمه ريشه فارسي دارد !

علاقمندان به دونستن اطلاعات بيشتر در اين زمينه ميتونند به لينك زير مراجعه كنند:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kiosk

 

هرژه در كتابش در قسمتي از معبد اشاره واضحي به منبع الهامش در خلق معبد Kih-Oskh دارد:

در تصوير زير موميايي باستانشناساني كه وارد هرم شده بودند را ميبينيم !

كه موميايي شده انها اشاره اي به نفرین و مرگ انها دارد !

 

 

اما نكته جالب اينكه اگر به اسامي اين موميايي ها دقت كنيم ميبينيم كه اين اسامي مرتبط به همون گروه اكتشافي ۲۷ نفره هستند !

براي مثال در تصوير سمت راست اون موميايي قد بلند كه سرش از تابوت خارج شده است (!) همان سرمایه گذاری است که بروی این گروه اکتشافی سرمایه گذاری کرد و هزینه های این گروه را متقبل شد ! ( او هم کمتر از ۴ ماه بعد از کشف مقبره توت عنخ امن به بیماری ذات الریه درگذشت ... )

 

هرژه در این تصاویر با همکارانش هم شوخی کرده است !

برای مثال در تصویر سمت چپ اون مومیایی که نامش هست : E.P Jacobini در اصل همکار هرژه در استودیو کاریش بود ! ایشون نام اصلیشون Edgar-Pierre Jocobs بود که بعد ها با خلق سری کمیکهای Blake and Mortimer به شهرت جهانی رسید ( از کامیک های مشهور است که از روی آن کارتون و فیلم هم ساخته شده است که در کشورمان هم پخش شده است ! )

تصویر واقعی ایشون رو مشاهده میکنید :

 

 

مرجع تصویر : کتاب Tintin - The Complete Companion 

مطلب پایانی اینکه :

چون صحبت از فرعون شد با اینکه شاید این مطلب مرتبط به کتاب سیگارهای فرعون نشود اما شاید برای بسیاری جالب باشد که بدونند فرعون هم عصر حضرت موسی (ع) چه کسی بوده است و صورت این شخص به چه شکل بوده !

 

پادشاهان مصری در قرآن و سایر کتب الهی تنها با عنوان فرعون نامیده شده اند که عنوان کلی است نظیر ساسانیان یا اشکانیان که این عنوان کلی سلسله پادشاهی آنها بوده نه نام شخصیشان.

 

پروفسور موریس بوکالی مصرشناس مشهور در کتاب معروفش The Bible, the Quran, and Science  در این زمینه تحقیق جالبی کرده و از بررسی زیاد مومیایی هاي مختلف و تطبیق شواهد متعدد که در اینجا ذکر اونها طولانی خواهد شد و از ابعاد مختلف علمی و دقيق فرعون هم عصر حضرت موسي (ع ) را شناسايي كرده است كه در اينجا به معرفي او مي پردازيم :

 

Merneptah سیزدهمین فرزند  Ramesses II و جانشین او فرعون هم عصر حضرت موسی ( ع ) بوده است البته حضرت موسی (ع) در زمان سلطنت رامسس دوم به دنیا امدند و در دربار او رشد کردند اما زمانی که به رسالت رسیدند و برای اصلاح فرعون  از مدین به مصر برگشتند مرنپتاه فرعون بود( ۱۲ پسر قبلی رامسس مرده بودند و سلطنت به مرنپتاه رسیده بود به جهت اینکه فرعونیان بر اساس رسمشان در موارد زیادی تنها با نزدیکانشان ازدواج میکردند این نوع ازدواجهای خواهر- برادری منجر به بیماریهای ژنتیک شدیدی در آنها میشد که منجر میشد با اینکه در نهایت رفاه و نعمت بودند اکثرا عمرهای کوتاهی داشته باشند)

 

به جهت علاقه زیادی که در مورد دانستن جزییات و اطلاعات مربوط به این فرعون داشتم مطالب زیادی رو با سرچ و مطالعه پیدا کردم که متاسفانه در این تاپیک قابل ارایه نیست ( از موضوع اصلی خارج میشویم) بنابراین تنها به ذکر یک نکته در موردش اکتفا میکنم و بحث رو خاتمه میدهم:

 

در سر مومیایی این فرعون رنگ سفید خاصی قسمتهای زیادی از صورت را دربرگرفته است که با بررسی های دقیق علمی مشخص شده است این سفیدی ها از بلورهای نمک آب دریا است و نشونه این است که جسم این فرعون قبل از مومیایی شدن مدت طولانی درون آب بوده است !

 

پروفسور بوکالی در کتاب معروفش بحثی دارد به این مضمون که حقایق علمی را در کتب الهی بررسی میکرده است و بعد از مطالعه قرآن ( که تنها کتاب آسمانی است که کیفیت مرگ فرعون را ذکر کرده است ) با سران وقت دولت مصر ملاقات کرده است و گفته که بر اساس کتاب آسمانی شما فرعون میبایست مرگی دلخراش داشته باشد و به همین خاطر اجازه میخوام که جسم مومیایی او را معاینه کنم ( تا اون زمان تنها صورت این فرعون در معرض دید عموم بود ) دولت مصر اجازه میدهد و بعد گروهی دانشمند شروع به بررسی تمامی اندام مومیایی کردند که  با بررسی سایر نقاط مومیایی مشخص شد که تمامی دنده ها و استخوانهای داخلی موميايي شکسته و خرد شده است !! ( ایشون در کتابشون نوشته اند که بر اساس بررسی و تحقیقات زیادی که بروی جسم و خصوصا ریز جزئیات چهره این  مومیایی انجام دادیم مشخص شد که صاحب این مومیایی پیش از مرگ به شوک بسیار شدیدی دچار شده بوده)

تصور کنید کدوم فرعونی در اوج قدرت و عزت چنین جسمش متلاشی و تخریب میشده ؟! مگر همون فرعونی که خداوند در موردش در قرآن فرموده اند :


"و فرزندان اسرائيل را از دريا گذرانديم پس فرعون و سپاهيانش از روى ستم و تجاوز آنان را دنبال كردند تا وقتى كه در شرف غرق شدن قرار گرفت گفت ايمان آوردم كه هيچ معبودى جز آنكه فرزندان اسرائيل به او گرويده‏اند نيست و من از تسليم‏شدگانم.
اكنون ؟ در حالى كه پيش از اين نافرمانى مى‏كردى و از تباهكاران بودى.
پس امروز تو را با زره [زرين] خودت به بلندى [ساحل] مى‏افكنيم تا براى كسانى كه از پى تو مى‏آيند عبرتى باشد و بى‏گمان بسيارى از مردم از نشانه‏هاى ما غافلند."

سوره یونس آیات شریفه ۹۰ الی ۹۲

(http://www.parsquran.com/data/showall.php?lang=far&user=far&ayat=90&sura=10&quantity=)

کسانی که مایلند نظر مفسرین قرآن در مورد آیات فوق را بدانند میتوانند به لینک زیر که مربوط به کتب تفسیر نمونه است مراجعه بفرمایند:

 http://www.ghadeer.org/qoran/t_nemona/j8/tn800021.htm#link257

 

در زیر تصویر موميايي این فرعون هم عصر حضرت موسی (ع ) را مشاهده میکنید ( متاسفانه تا این لحظه تصویر اسکن شده و صورت واقعی این فرعون را پیدا نکرده ام و در صورتیکه در آینده موفق به پیدا کردنش بشم ۱۰۰٪ در همین قسمت پستش خواهم کرد) :

 

 

كساني كه علاقمند به مطالعه كتاب ارزشمند پروفسور بوكالي هستند ميتوانند به لينك زير مراجعه نمايند ( مطالب مربوط به مرنپتاه در فصول پاياني و اواخر فهرست مطالب كتاب قرار دارد)

http://www.islam-guide.com/bqs/

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۵ آذر۱۳۸۶ساعت 13:13  توسط ساسان  |